Ha megfordult már a fejedben, hogy az egyetemi éveid alatt külföldön is kipróbálnád magad, jó helyen jársz. Ebben a cikkben megnézzük, milyen lehetőségeid vannak, mire figyelj oda, és milyen buktatókat kerülj el, hogy valóban profitálj egy külföldi munkából.
A külföldi munkatapasztalat nemcsak az önéletrajzodban mutat jól, hanem rengeteget adhat a jövőbeni karrieredhez – feltéve, hogy okosan játszol a kártyáiddal, és közben nem kockáztatod a tanulmányaidat.
Mielőtt belevágnánk a lehetőségekbe, nézzük meg, hogy miért is lehet érdemes egyetem alatt külföldön (is) dolgoznod (nem, nem csak a pénz miatt).
- Anyanyelvi szintű nyelvtudást szerezhetsz – Nem tankönyvből tanulsz, hanem a való életben, ahol muszáj megértetned magad. Ha tényleg használni akarod az angolt, németet vagy bármely más nyelvet, egy kis munka külföldön aranyat érhet.
- Nemzetközi kapcsolatokat építhetsz – Egy multinacionális környezetben dolgozni azt is jelenti, hogy új, izgalmas embereket ismersz meg, akikre később is számíthatsz majd.
- Szakmai előnyt szerezhetsz – A külföldi munkáltató neve az önéletrajzodban kitűnhet a többi közül, főleg, ha egy nagyobb cégnél dolgoztál.
- Szuperönállóvá válhatsz – Külföldön dolgozni azt jelenti, hogy magadra vagy utalva, ami megtanít a problémamegoldásra, felelősségvállalásra és arra, hogy ne ess pánikba akkor sem, ha a dolgok kissé kilátástalannak tűnnek.
- Jobb munkakultúra megismerése – Sok országban a munkahelyi hozzáállás más, mint itthon – ha látsz egy másik rendszert működés közben, az segíthet abban, hogy te is jobban érvényesülj később a munkaerőpiacon.
Milyen külföldi munkalehetőségek vannak egyetemistáknak?
Ha külföldön akarsz tapasztalatot szerezni, nem feltétlenül kell felszolgálónak állnod. Persze az is egy opció, de ha nem ez az álmod, akkor akadnak ennél célzottabb és karrierépítésre alkalmasabb lehetőségek is.
Nemzetközi gyakornoki programok
Multiknál és startupoknál egyaránt léteznek olyan gyakornoki programok, ahol akár több hónapot is külföldön tölthetsz.
Ilyenek például:
- Erasmus+ szakmai gyakorlat – Egyetemi hallgatók számára elérhető, és részben finanszírozott.
- AIESEC szakmai gyakorlat és önkéntes programok – Nemzetközi vállalatok és nonprofit szervezetek egyaránt fogadnak önkénteseket, így akár olyan területeken is kipróbálhatod magad, amiket eddig csak hobbiból csináltál.
- Multinacionális cégek internship programjai – Például Google, PwC, Deloitte, Amazon – ha szerencséd van, akár egy egyetem melletti hosszabb távú programba is bekerülhetsz.
Mire figyelj?
- Ne csak a cég neve számítson! Nézd meg, pontosan milyen feladatokat kapsz, és mennyire tanulsz belőle.
- Pályázd meg időben! Ezek a lehetőségek gyorsan betelnek, mert rengeteg diák jelentkezik rájuk.
Dolgozz az egyetemen – csak külföldön
Ha már kint tanulsz egy külföldi egyetemen, akkor jó eséllyel találhatsz campuson belüli diákmunkákat is.
Néhány ötlet:
- Egyetemi könyvtár, adminisztrációs munkák
- Oktatási asszisztens (Teaching Assistant – TA)
- Kutatási projektekben való részvétel
Távmunkás (remote) lehetőségek
Nem muszáj fizikailag külföldre költöznöd ahhoz, hogy nemzetközi munkatapasztalatot szerezz. Egyre több vállalat kínál távmunkás gyakornoki és részmunkaidős lehetőségeket, főleg IT, marketing, fordítás és ügyfélszolgálati területeken.
Mit érdemes keresned?
- Startuppok és techcégek remote internship programjai
- Freelance munkák online platformokon (Upwork, Fiverr, PeoplePerHour)
- Távmunka lehetőségek multinacionális cégeknél
Vannak buktatók: Bár a távmunka kényelmes, a külföldi megbízóktól kapott jövedelem adózása bonyolultabb és jóval költségesebb lehet, mint egy sima diákmelóé.
Mire figyelj, ha külföldön szeretnél dolgozni?
Nem minden külföldi munka álommeló. Sokan kimennek, és aztán döbbennek rá, hogy nem azt kapták, amit ígértek. Íme, néhány fontos szempont, amit mindenképp ellenőrizz, mielőtt belevágsz:
- Legyen szerződésed! – Soha ne vállalj munkát szerződés nélkül, mert így semmilyen jogi védelmed nincs.
- Tisztázd a munkakört és a fizetést! – Ne csak annyit kérdezz, hogy „mennyi a fizetés”, hanem azt is, hogy pontosan milyen feltételekkel kapod meg.
- Legyen B-terved! – Ha valami félremegy (pl. nem olyan a munka, mint vártad, vagy gond van a lakhatással), akkor tudd, hogyan lépsz tovább.
- Ne csak a pénz számítson! – Egy szakmai gyakornoki munka lehet, hogy kevesebbet fizet, mint egy diákmeló, de hosszú távon sokkal többet hozhat a karrieredben.
Hajrá, tiéd a világ – de csak okosan!
Ha jól választasz, egy külföldi munkatapasztalat rengeteget adhat a karrieredhez és a személyes fejlődésedhez is. De nem érdemes csak azért belevágni, mert „menő”.
Ha egyelőre itthon maradnál, és biztos, korrekt diákmunkát keresel, ahol vigyáznak rád, és valódi tapasztalatot szerezhetsz, akkor nézz szét a Nebuló-Meló aktuális állásajánlatai között!
Kattints ide, és találd meg a hozzád passzoló diákmunkát!