Valahol mindent el kell kezdeni, így van ez a munkába állással is. Az első önéletrajzod láttán viszont elfoghat a kétség, hogy ez a szellős iromány vajon elég erős-e ahhoz, hogy eljuttasson egy személyes interjúra. Olvass tovább, és megsúgjuk, mit írhatsz bele már most is, hogy meggyőzd a HR-es kollégákat.
Na, hol is kezdjük… Talán ott, hogy éppen ülsz a géped előtt, és már legalább tíz perce bámulod a villogó kurzort a „szakmai pasztalat” alcím alatt az önéletrajzodban. Nincs mit szépíteni, még nem voltál CEO, de még csak asszisztens sem. És most mi lesz? Hogyan töltsd ki azt a fránya rubrikát, hogy ne tűnj teljesen fogalmatlannak?
Első körben: nyugi. Nem vagy egyedül. Mindenki elkezdi valahol, és hidd el, még a legmenőbb szakemberek is voltak kezdők. De van egy jó hírem: szakmai tapasztalat nélkül is fel tudod építeni azt az önéletrajzot, amitől a HR-esek le lesznek nyűgözve.
1. Koncentrálj a soft skillekre
Az egyik legjobb dolog, amit tehetsz, hogy kiemeled azokat a képességeidet, amelyek első pillantásra nem feltétlenül kapcsolódnak egy konkrét munkához, de mégis rendkívül értékesek. Ezek a soft skillek, mint például a csapatmunka, kommunikáció, problémamegoldás vagy a kreativitás, sokszor fontosabbak is lehetnek, mint a szakmai tapasztalat.
Gondolj bele: egy munkaadó inkább választ valakit, aki gyorsan tanul és jól dolgozik másokkal, mint olyat, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik, de nehezen illeszkedik be a csapatba.
Tudsz példát mondani ezekre a skillekre az életedből? Persze, hogy tudsz! Például, ha valaha vezettél egy projektet az egyetemen, vagy részt vettél egy diákcsoport szervezésében, az máris bizonyítja, hogy jó vezetői készségeid vannak. Ha pedig rendszeresen segítesz a barátaidnak megérteni egy bonyolult matekpéldát, az remek bizonyíték a kommunikációs és problémamegoldó képességeidre.
2. Fektesd a hangsúlyt a tanulmányaidra
Igen, ez alap, de a tanulmányok tényleg fontosak. Nem csak azért, mert megmutatják, hogy milyen területen vagy képzett, hanem azért is, mert az oktatás során megszerzett tudás és készségek sokszor relevánsabbak lehetnek, mint gondolnád. Ha például informatikát tanulsz, de még nem dolgoztál a szakmában, akkor is rengeteg olyan projektet mutathatsz fel, amelyeken keresztül bizonyíthatod a tudásodat.
Írj a szakdolgozatodról, a kutatásokról, amelyekben részt vettél, vagy akár egy jelentősebb iskolai feladatról. Ne felejtsd el megemlíteni, hogy milyen kihívásokkal szembesültél, és hogyan oldottad meg őket – ez egy remek módja annak, hogy megmutasd a gyakorlati gondolkodásodat.
3. A diákmunkavállalás – belépő a sikeres karrierhez
Ha komolyan gondolod a karrierépítést, a diákmunka az egyik legjobb dolog, amit csinálhatsz. Nem csak a pénz miatt éri meg dolgozni már diákként, hanem azért is, mert így korán beleláthatsz a munka világába. A diákmunkák során szerzett tapasztalatok nem csak az önéletrajzodban mutatnak jól, hanem segítenek abban is, hogy később, amikor már főállásban dolgozol, magabiztosabban mozogj a munkahelyi környezetben.
Például, ha egy diákszövetkezeten keresztül helyezkedsz el egy vállalatnál, azonnal valódi tapasztalatokat szerzel, amiket később kamatoztathatsz. Ráadásul a munkáltatók is sokkal szívesebben vesznek fel olyan jelölteket, akik már korábban is kipróbálták magukat a munka világában, és nem teljesen újoncok.
4. Vállalj önkéntes munkát vagy gyakornoki pozíciót
Tudom, hogy most arra gondolsz, „Ki akarna ingyen dolgozni!” És persze, igazad van, mindenki szeretne pénzt keresni. De az önkéntes munka vagy egy rövid gyakornoki pozíció remek lehetőség arra, hogy gyakorlati tapasztalatot szerezz, miközben építed a kapcsolati hálódat. És ne feledd, az önéletrajzban is nagyon jól mutatnak ezek a pozíciók.
Például, ha értesz a közösségi média menedzsmenthez, de még nem dolgoztál ezen a területen, akkor ajánld fel a szolgáltatásaidat egy helyi kisvállalkozásnak vagy nonprofit szervezetnek. Így konkrét tapasztalatokat gyűjthetsz, amiket aztán bátran feltüntethetsz az önéletrajzodban.
5. Írd meg az önéletrajzodat a jövőbeli énednek
Az egyik legjobb trükk, hogy úgy írd meg az önéletrajzodat, mintha már abban a pozícióban dolgoznál, amire jelentkezel. Nem, nem hazudni kell – csak a hangsúlyokat kell máshová helyezni.
Például, ha pályakezdő marketingesként szeretnél elhelyezkedni, akkor emeld ki azokat a projektjeidet, amelyek során marketing feladatokat láttál el, akár az egyetemen, akár saját kezdeményezésként. Így a munkaadó látni fogja, hogy már most gondolkodsz azon, hogyan fejlődhetsz a választott szakmádban.
6. Tudd, hogy minden tapasztalat számít
Nem csak a „hivatalos” munkatapasztalatok számítanak. Az életben szerzett tapasztalataid, legyen szó akár egy diákmunka során szerzett készségekről, egy nyári táborban végzett feladatokról, vagy akár egy hobbi projektről, mind-mind értékesek lehetnek. Például, ha valaha szerveztél egy nagyobb eseményt, esetleg kitartóan sportolsz, az máris kiváló példa arra, hogy képes vagy küzdeni a céljaid eléréséért.
Önéletrajzot írni szakmai tapasztalat nélkül nem könnyű, de messze nem lehetetlen. A lényeg, hogy ne csak a konkrét munkatapasztalatokra koncentrálj, hanem emeld ki a soft skilleket, a tanulmányaid során szerzett tudást, és minden olyan tevékenységet, ami bizonyítja, hogy készen állsz beletanulni az új munkádba. És ne feledd: mindenki elkezdi valahol, és ha most jól építed fel az alapokat, később sokkal könnyebb lesz a karriered.